Jak chronić cerę przed smogiem?

Kiedy o smogu zrobiło się głośno, zaczęliśmy martwić się o nasze płuca. Ale czy ktoś pomyślał o tym, jaki wpływ na cerę ma gęste, zawiesiste, zanieczyszczone powietrze? Oto sposoby na chronienie cery przed smogiem.


Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, co usuwasz robiąc demakijaż twarzy?  W ciągu całego dnia ciągłych wyzwań, na buzi poza makijażem i potem, pojawiają się kurz i inne zanieczyszczenia, o których nie zdajemy sobie sprawy. I to właśnie one obok stresu, częstej ekspozycji na słońce i “tapety”, są głównymi czynnikami odpowiadającymi za szybsze starzenie się skóry.

Właśnie przez silne zanieczyszczenie powietrza Koreanki tak skrupulatnie podchodzą do codziennego demakijażu twarzy, który wykonują w 10 krokach przy użyciu co najmniej dwa razy większej liczby kosmetyków, niż Europejki. Ich sposób chyba skutkuje, bo kondycji cer możemy im pozazdrościć.

Kiedy o smogu w Polsce zrobiło się głośno, wszyscy zaczęli martwić się o swoje płuca. I dobrze. Ale ile osób zastanowiło się nad tym, jakie skutki smog może przynieść cerze?

Smog zawiera masę groźnych toksyn, które mogą przedostawać się do głębszych warstw skóry i wnikać we włosy. Są to między innymi metale ciężkie powodujące stany zapalne, zatkane pory, trądzik, a nawet przebarwienia, o zmarszczkach i przesuszonej, zniszczonej cerze nie wspominając. Skóra wystawiano na działanie zanieczyszczonego powietrza staje się bardziej wrażliwa, co oznacza, że będzie kapryśna i trudna w pielęgnacji. Coś o tym wiem.

Co więc robić, by smog nie zniszczył naszych cer?

Oczyszczanie cery

W dniach gdy smog jest naprawdę duży, zrezygnujmy z mocnych, mechanicznych peelingów, które niszczą płaszcz lipidowy naskórka, a przy okazji podrażniają cerę. Jeśli koniecznie musimy dokładniej oczyścić twarz, lepiej zafundować jej peelingi enzymatyczne i maski eksfoliujące.

Demakijaż oczu róbmy za pomocą płynów micelarnym bądź delikatnych olejków do mycia twarzy bez dodatku mydła. Do tego warto zastosować szczoteczkę soniczną, która dzięki mikrodrganiom rozbija niewidoczne cząsteczki zanieczyszczeń.

kosmetyki-pielegnacja-twarzy-smog

Na zdjęciu:

Jak chronić cerę przed smogiem?

Dokładnie oczyszczona cera lepiej wchłania składniki aktywne i ochronne, zawarte w kremach. Na tak przygotowaną Dertwarz nakładamy krem bogaty w składniki aktywne, chroniący przed szkodliwymi czynnikami zewnętrzni i zawierający antyoksydanty. Niektórzy polecają nałożenie serum, a następnie kremu. Jeśli jednak taki kosmetyk jest na bazie wody, a nie oleju, może ją wysuszyć. Tak więc serum opcjonalnie, a krem bezwzględnie. Jakie więc kremy wybrać? Na pewno nawilżające, bo nawet zimą powinniśmy dostarczać skórze odpowiednią dawkę wody. Warto by zawierały witaminę C, inne przeciwutleniacze i ceramidy. One nie tylko chronią skórę przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń, ale także poprawiają jej kondycję i kolor.

krem-na-smog

O ile uważa się, że makijaż szkodzi, to w tym przypadku może być dobrym sposobem na ochronę cery przed smogiem.  Jednak aby jednocześnie chroniąc nie szkodzić, wybierzmy do makijażu kosmetyki minerale, które pielęgnują cerę i są bezpieczne nawet dla tej wrażliwej. Blokują też działanie szkodliwych substancji.

Po każdym powrocie do domu w dni, gdy powietrze jest spowite smogiem, od razu oczyszczajmy twarz. Lepiej nie czekać z demakijażem do wieczora, bo zanieczyszczenie już osadziły się na buzi, mogły nawet wniknąć wgłąb cery

. Dobrym pomysłem na ochronę cery przed smogiem jest również odpowiednia dieta. Przede wszystkim nawadniajmy organizm, pijąc jak najwięcej wody (minimum 2 litry płynów dziennie). To sprawi, że skóra będzie odpowiednio nawilżona i mniej podatna na przesuszenia. W posiłkach nie powinno zabraknąć kwasów omega, które są świetnymi antyoksydantami. Walczą z wolnymi rodnikami, które przyspieszają starzenie się cery. Do tego dawka witaminy C (cytrusy, kiszona kapusta), czystek i zielona herbata. Te dwa ostatnie składniki wspomagają detoks organizmu i poprawią wygląd cery.

Pod TYM linkiem możecie sprawdzić jakość powietrza w Waszych miastach i regionach.


Czy Wy też obawiacie się smogu?

Close