Co mówi o Tobie uścisk dłoni?

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak ogromną role odgrywa uścisk dłoni? To nie tylko kurtuazyjna forma przywitania. To również gest, z którego można odczytać bardzo wiele. Pokazuje, czy jesteś twardym negocjatorem lub “miękką fają”.


Wchodzisz do biura. Nie znasz nikogo, ale masz prawie stuprocentową pewność, że oni o Tobie wiedzą już dużo. Wygooglali Twoje nazwisko. Być może ułożyli już strategię rozmowy. Mają nad Tobą przewagę. Czujesz, jak kołnierzyk koszuli zaczyna uwierać, szpilki nagle stają się przyciasne, a biustonosz zabiera cały tlen. Ręce pocą się ze zdenerwowania. Jeden gości z gości w idealnie skrojonych garniturach wstaje. Wita się z Tobą wyuczonym uśmiechem i kurtuazyjnie podaje dłoń, by się z Tobą przywitać. To, w jaki sposób uściśniesz mu rękę, może rzutować na całą rozmowę i wasze dalsze relacje.

Mam duży poziom tolerancji do freaków, osób, które zachowują się niesztampowo i mają do siebie dystans. Powiem więcej. Uwielbiam i bardzo sobie cenię takich ludzi, bo pokazują, że są “jacyś”. Nie przeszkadza mi, jeśli mój rozmówca przyjdzie na spotkanie w bojówkach i trampkach, bo to mówi coś na jego temat. Gorzej gdyby przyszedł w brudnych ciuchach. Jednak szalenie dużą uwagę zwracam na zachowanie i przestrzeganie etykiety w trakcie rozmowy, powitań, pożegnań. Te niuanse bardzo często budują w naszej świadomości opinię o rozmówcy. Szczególnie uścisk dłoni.  Spotkania z klientem, partnerem czy przedstawicielem firmy powoduję, że… zawsze wyciągam rękę. Niby nic, banalny szczegół, do którego rzadko ktoś przywiązuje uwagę. Jednak ma bardzo silny ładunek informacyjny.

Rodzaje uścisków dłoni i ich znaczenie

Ten z pozoru niewinny gest, w rzeczywistości niesie za sobą ważny komunikat. Mówi, jaki jest rozmówca i czego możemy się po nim spodziewać. Pokazuje nasz profesjonalizm bądź jego brak. Dlatego zawsze zwracam uwagę na to, w jaki sposób ktoś podaje mi dłoń. Dzięki temu szybko dowiaduję się, czy kogoś sobie zjednam, albo czy jego zdystansowanie jest jedynie pozorne. Co odczytuję z gestu uścisku dłoni?

“Miękka faja” – tak określam miękką, wręcz “pluszową” dłoń, która rozpływa się w moim uścisku. Jakby była z gumy. Tak podana ręka może świadczyć o tym, że nasz rozmówca jest słaby i łatwo go zdominować.

“Śnięta ryba”. Uścisk podobny do “miękkiej fai”, jednak jest bardziej zimny i wilgotny. Pokazuje, że witany stresuje się. Wilgotność ręki może źle wpłynąć na opinię witającego.

Uścisk końcem palców – najbardziej mi niezrozumiały. Polega na tym, że do dłoni wyciągniętej na powitanie, druga osoba podaje wyłącznie palce. Trochę jakby do pocałunku w rękę. Najśmieszniej wygląda to w sytuacji, gdy kobieta kobiecie podaje w ten sposób dłoń. Skąd ten obyczaj? Nie mam pojęcia. Jednak zapewniam, że tym gestem powiemy naszemu rozmówcy: “jestem nieśmiała i delikatna. Potrzebuje opieki i celebrowania mojej osoby”. Jak panienka z dobrego domu, która nigdy nie wychodzi przed szereg. Łatwa do zdominowania. Urobienie jej to pestka.

Pełen profesjonalizm. Charakteryzuje się energicznie wyciągniętą dłonią z kciukiem skierowanym do góry pod kątem 45 stopni i złączonymi palcami. Staramy się ścisnąć dłoń rozmówcy tak, by poczuł naszą rękę. Lepiej nie przesadzać ze zbyt mocnym uściskiem, aby witany nie pomyślał, że chcemy go zdominować (chyba, że taki mamy zamiar). Przywitanie ma pokazać, że posiadasz twardy charakter, a jednocześnie można liczyć na Twoje wsparcie. Powinien trwać kilka sekund.

Dominator. Bardzo mocny uścisk dłoni, często łączony z przyciąganiem ręki rozmówcy do siebie. Czasem zostawia ślady. Mówi o tym, że nasz rozmówca jest nieustępliwym twardym negocjatorem i lubi dominować.

Uścisk dłoni i biznesowy savoir vivre

W biznesowym przywitaniu za pomocą dłoni, obowiązuje m.in. zasada hierarchii. Jako pierwsza rękę powinna wyciągnąć osoba o wyższym stanowisku. Także jako pierwsza rękę wyciąga kobieta. Powitanie nie powinno następować przez próg ani przez stół. Nie może być zbyt długie, zbyt silne, ani zbyt słabe. Wypadałoby, aby odbyło się na stojąco. Koniecznie patrz w oczy rozmówcy. Wzrok spuszczony na ręce bądź w innym kierunku, będzie zdradzał brak pewności siebie.

Bardzo ważne jest pierwsze wrażenie. O tym, czy będzie pozytywne, decydują niuanse, z których często nie zdajemy sobie sprawy.  To jak podacie dłoń w trakcie powitania, może pomóc Wam w dalszych kontaktach z rozmówcą.

Zwracacie uwagę na to, w jaki sposób ktoś podaje Wam dłoń?

Close