Co zrobić z nietrafionym prezentem?

Czasami święty Mikołaj nie może sprostać naszym małym marzeniom. Bywa też tak, że nie umie odgadnąć co by nas ucieszyło. Albo list do świętego ginie gdzieś w pocztowych czeluściach. I chociaż z każdego prezentu powinniśmy się cieszyć, kolejny zestaw garnków czy książka którą już mamy, okazują się wielce zbyteczne. Na szczęście oddawanie czy zamienianie prezentów przestaje być ujmą. Jeżeli obdarowujący nie poczuje się zraniony naszym przyznaniem do złego trafu, wszystko inne da się jakoś odkręcić. Wystarczy znać prawa konsumenta.


 

Źródło: pinterest.com
Zwrot i zamiana towarów zgodnie z prawem konsumenta
Mamy szczęście, jeżeli sprzedawca zagwarantuje kupującemu, że przyjmie towar bez podania powodu zwrotu. Wszystko dlatego, że zgodnie z prawem konsument nie może oczekiwać, iż sklep zgodzi się na zwrot bez konkretnej argumentacji, którą zazwyczaj jest reklamacja. Ustawodawca nie dał nam pozwolenia na zwroty towaru przy sprzedaży bezpośredniej mimo, że posiadamy paragon, produkt jest nienaruszony i posiada wszystkie etykiety. To, że w sieciówkach można do woli oddawać produkty za okazaniem paragonu i z nieruszonymi metkami, jest wyłącznie dobrą wolą sprzedawców. W innych przypadkach chcąc zwrócić zakup, przed jego dokonaniem należy zapytać sprzedawcę jakie są jego warunki. Na wszelki wypadek warto zabezpieczyć się, prosząc ekspedienta o przystawienie na odwrocie paragonu pieczątki z adnotacją o zgodzie na zwrot.
Źródło: pinterest.com
Zwrot zakupów zrobionych przez internet
W tym przypadku sytuacja jest o wiele korzystniejsza dla kupującego. Zgodnie z ustawą dotyczącą ochrony niektórych praw konsumentów, zakup zrobiony przez internet możemy zwrócić w ciągu 10 dni bez podania przyczyny. Oczywiście zakupiony towar musi zostać zwrócony w stanie nienaruszonym. By dokonać zwrotu musimy stworzyć pismo powołujące się na ustawę i przesłać je sprzedającemu wraz z towarem.
 Uprawnienia te NIE przysługują osobom, które dokonały zakupów na firmę, stowarzyszenie bądź inny podmiot prawny. Chyba, że regulamin sklepu zezwala im na dokonanie zwrotów. Sprzedawca internetowy nie przyjmie również produktu, który został zakupiony podczas aukcji. Nie zwrócimy również płyt CD czy DVD kupionych na odległość.
Sprzedaj prezent w sieci
Po Bożym Narodzeniu portale aukcyjne przeżywają oblężenie. W wyszukiwarkę wystarczy wpisać “niechciany/nietrafiony prezent”, a po chwili na “allegro” czy stronie “tablica.pl” pojawią się ogłoszenia z odzieżą bądź sprzętem AGD.  Szperanie w sieci po świętach, to również nie lada gratka dla łowców okazji. Dwa dni temu na jednym z portali ogłoszeniowych znalazłam płaszcz ZARA przeceniony z 500 na 200 zł. Może ktoś się skusi?
Mam nadzieję, że Wasze prezenty były w 100 % trafione. Jeżeli tak nie było, może warto zastanowić się co z nimi zrobić?
 • Ja kupowałam koszulkę na DDD i obawiając się że będzie za mała zapytałam o możliwość zwrotu albo wymiany. Byłam zaskoczona odpowiedzią, na którą musiałam dobre kilka dni zaczekać, prawie do tych ustawowych 10 dni na zwrot.
  Co następuje.. Zwrócić mogę, na swój koszt i mam oczekiwać na zwrot pieniędzy. W przypadku wymiany mam pokryć koszta dostawy w obie strony + dopłacić 15zł.
  Całe szczęście koszulka rozmiarowo okazała się idealna bo inaczej czekała by mnie ciężka przeprawa.

  • No właśnie, często sprzedawcy w regulaminie sklepu zapisują zasady wymiany i zwrotów. Jeżeli ich nie przeczytamy przed zakupem, możemy się niemiło rozczarować.

 • Taki nietrafiony prezent możemy przekazać dalej, dla osoby, która będzie z niego zadowolona (musimy mieć pewność, że tak będzie). Mój tegoroczny prezent był bardzo trafiony, więc tego problemu nie mam 🙂

  • To też dobra opcja 😉 A Twój prezent genialny! Sama marze o nowym obiektywie 😛

 • allegro niby dobra rzecza ale znam osobe ktora miala przeboje ze skarbowka z tego powodu; co innego jak sprzedajesz uzywana rzecz a co innego jak zupelnie nowa

  • Z tego co pamiętam, nie musisz zgłaszać do urzędu skarbowego dochodu poniżej 1000 zł, jeżeli został uzyskany ze sprzedaży rzeczy używanej. Ale pewna nie jestem….

 • nieeeeeeeeeeeeeeeeeeeee…………. ja nietrafione prezenty oddaję albo chomikuję 🙂

 • Ja zwykle nie mam szczególnych oczekiwań odnośnie prezentów i zawsze liczę, że to będzie niespodzianka, dlatego też prezenty mnie nie rozczarowują i w ogólnie nie myślę o tym, żeby zwrócić. Uwielbiam dostawać prezenty i cóż, lepszy gorszy, każdy jest mile widziany 🙂

 • bardzo fajną opcja jest własnie sprzedaż danego prezentu 😉

 • Mój prezent trafiony bo zakupiłam go dziś na wyprzedaży 🙂 zaoszczędziłam kupę kasy a zestaw czapka, szalik, rękawiczki mam za ok. 50 zł 🙂

 • Najczęściej takie prezenty przekazuję dalej. Na te Święta dostałam wodę toaletową, której zapach zupełnie nie był “mój”. Już się nim cieszy bratowa 😀

 • Na szczęście w tym roku dostałam trafione prezenty, ale wiele razy sprzedawałam już na allegro takie podarunki 😉

  • I pięknie. Problem z głowy 😉 Dobrze, że w tym roku Twój Mikołaj odrobił lekcje 😛

 • na szczęście nie mam takich problemów 🙂

 • Ja na szczęście dostałam same wymarzone prezenty 🙂

 • No właśnie zawsze mnie to nurtowało….

Close