Pielęgnacja cery mieszanej za pomocą polskich kosmetyków

Cera mieszana jest jedną z najbardziej problematycznych,a także wymagających dużo zaangażowania. Tłusta w strefie T (czoło, nos, broda) oraz sucha na policzkach potrzebuje różnych kosmetyków oraz szczególnej uwagi. Jak ją pielęgnować, by cieszyć się pięknym i świeżym wyglądem?


 

Podobno cerę mieszaną ma około 90 % kobiet. W związku z tym jest jedną z najpopularniejszych, ale i najbardziej problematycznych. Poza swoją złożonością u podstawy, może wykazywać inne tendencje: w kierunku suchej bądź tłustej. Dodatkowo może być: wrażliwa, naczynkowa, trądzikowa, odwodniona. Dlatego jej pielęgnacja sprawia nam tyle problemów.W pielęgnacji cery mieszanej istotna jest obserwacja i reagowanie na jej potrzeby. Nie możemy dopuści do przesuszenia ani zbytniego nawilżenia. Przy pierwszym skóra będzie ściągnięta, zacznie piec i się łuszczyć. Drugie spowoduje zatkanie porów. Chcąc wybrać odpowiednią pielęgnację musimy dokładnie obserwować jej potrzeby i wiedzieć jak reagować. Przedstawione wskazówki są oparte o moje doświadczenia z cerą mieszaną w kierunku suchej z rozszerzonymi naczynkami. Do jej pielęgnacji stosuję oczywiście polskie kosmetyki.

Demakijaż cery mieszanej
Do pozbycia się makijażu używam jedynie płynów micelarnych. Są delikatne, nie podrażniają skóry, ani nie zapychają porów. Nie pozostawiają tłustego filmu, w związku z tym strefa T nie będzie się świecić. I co najważniejsze, sprawdzone płyny micelarne (np. Bielenda Esencja Młodości) usuwają nawet trwały makijaż.
Oczyszczanie za pomocą polskich kosmetyków
Cera mieszana mimo, że posiada strefy wymagające pozbycia się nadmiaru sebum, nie lubi być przesuszona. Jeżeli do jej oczyszczenia użyjemy peelingu mechanicznego (grube bądź średnia ziarna), odpowie zaczerwienieniem. Dlatego najlepiej stosować peelingi enzymatyczne (np. Lirene), delikatne maski oczyszczające, pianki nawilżające do mycia twarzy oraz żele-kremy łagodząco-oczyszczające (np. Be Beauty delikatny żel-krem łagodzący). To sprawi, że na umytej twarzy nie poczujemy napięcia skóry ani ściągnięcia. Jeżeli to nie wystarcza, czasem warto zastosować peeling mechaniczny, ale jedynie w strefie T i nie częściej niż raz na tydzień bądź dwa tygodnie. Po umyciu twarzy należy sięgnąć po tonik bezalkoholowy (obecnie zamiast toniku do przemywania twarzy używam płynu micelarnego Pat & Rub. Nie sprawdził się przy demakijażu, ale w roli toniku jest ok). Buzia przemyta delikatnym kosmetykiem, nie odwdzięczy się podrażnieniem.

Po oczyszczeniu twarzy sięgam po maseczkę. To jeden z moich ulubionych elementów pielęgnacji, ponieważ najszybciej przynosi efekty. Zdarza się, że na twarz nakładam dwie maseczki. Aby pozbyć się nadmiaru sebum stosuję te oczyszczające. Nakładam je na strefę T. O suche partie skóry dbam za pomocą maseczek nawilżających. Na tym etapie pielęgnacji cery mieszanej również nie ma reguł. Zwracam uwagę czego potrzebuje skóra i wybieram odpowiedni kosmetyk. Więcej o maseczkach, których używam pisałam tutaj.

Pielęgnacja cery mieszanej
Cera mieszana ze względu na swą złożoną charakterystykę potrzebuje różnych preparatów. U mnie nie sprawdzają się kosmetyki przeznaczone stricte do tego typu cery. Kremy, które jednocześnie mają nawilżać i matowić, w rzeczywistości powodują ściągniecie cery, podkreślają suche skórki i uwydatniają pierwsze zmarszczki. Cera mieszana po 25 roku życia potrzebuje również kosmetyków walczących z pierwszymi efektami starzenia. Te nie mogą być zbyt ciężkie, czyli tłuste. To spowodowałoby zatkanie porów. Dlatego na noc sięgam po lekki krem nawilżający o działaniu odżywczym i przeciwzmarszczkowym. Kosmetyk nie obciąży tłustych partii skóry. Na dzień wybieram lekki krem na pierwsze zmarszczki. Nie sugeruję się wiekiem podanym na opakowaniu, a stanem skóry. W końcu pierwsze oznaki upływającego czasu mogą pojawić się na twarzy już po 20-tym roku życia. Więcej an temat kremów, które stosuję do pielęgnacji cery mieszanej napisałam tutaj.

 

A co na wypryski?
Tłuste partie skóry lubią fundować nam niespodzianki. Gdy na twarzy pojawi się jakiś syfek, sięgam po serum punktowe (np. Siarkowa Moc, Barwa Laboratorium). Stosuję je przez kilka dni, aż zasuszę niepożądanego delikwenta. Wolę kosmetyk punktowy, ponieważ wypryski pojawiają się nieregularnie i pojedynczo.Ten sposób walki z nimi nie podrażni suchych partii skóry.
Zabiegi w gabinetach urody
Raz na kilka miesięcy (wiem, że za rzadko) odwiedzam także kosmetyczkę. Funduję sobie wtedy mikrodermabrazję, peeling kawitacyjny bądź mezoterapię dla uspokojenia cery. Mikrodermabrazja w przypadku cery mieszanej jest polecana wyłącznie na tłuste partie twarzy w celu oczyszczenia porów.

Czego nie lubi cera mieszana?

  • braku nawilżenia. Tak! Partie tłuste również potrzebują wody!
  • mycia mydłem i wodą
  • toników alkoholowym
  • kosmetyków przeciw wydzielaniu sebum stosowanych na partie suche.
  • podrażniania skóry peelingami mechanicznymi, gruboziarnistymi
  • papierosów i alkoholu
  • ostrych przypraw
Close